طوطي الكساندر پاراكيت چيني

اسكندر چيني طولش به ۵٠ سانتیمتر رسیده و محیط زیستش جنوب غربی چین و جنوب شرقی تبت
است . رنگ پشت و رانش سبز ، سینه و شکمش خاکستری ، گلو و پیشانیش سیاه
است . قسمت فوقانی منقار نرها قرمز درخشان و در ماده هر دو قسمت آن سیاهند .
رفتارش شبیه طوطی بزرگ اسکندر بوده (که در ایران اشتباها به آن شاه طوطی گویند)
و با توجه به اینکه نسبت به سرما کمتر حساس می باشد می توان او را در تمامی طول
سال ، داخل پاسیویی خارجی مجهز به محوطه حفاظت شده نگهداری کرد . دو تخم
گذاشته و جوجه ها پس از ٢۶ روز از تخم در آمده و پس از گذشت ۶ تا ٧ هفته لانه را
ترک خواهند کرد .

Eolophus roseicapillus كاكادو صورتي

طولش به 35 سانتي متر رسيده و سه رگه آن در مناطق وسيعي از استراليا زيست مي كنند. گردن ، صورت ، سينه و شكمش صورتي (به رنگ گل رز) ، قسمت فوقاني بال ها و دم خاكستري آبي و پشتش خاكستري روشن ، بالاي سر و كاكلش قرمز كم رنگ و رنگ منقارش خاكستري روشن است. نر و ماده داراي رنگ آميزي يكساني هستند اما رنگ حلقه چشم نر قهوه اي تيره و در ماده ها پرتقالي روشن مي باشد. از آن جا كه در حال حاضر صادرات كاكادو ها مجاز نيست ، تمامي كاكادو هاي موجود در بازار ، پرورش اروپا مي باشند. امروزه تكثيرشان در پاسيو به خوبي ميسر است. آنان بين 3 تا 5 تخم مي گذارند و تخم ها پس از 25 روز تبديل به جوجه مي شوند. جوجه ها پس از هشت هفته لانه را ترك مي كنند

چگونه به طوطی سخن گفتن و حرف زدن بیاموزیم

بهترین ساعت ها برای حرف یاد دادن به کاسکو

از ۶ تا ۹ صبح

و ۶ عصر تا ۸ شب

این ساعت ها بهترین زمان ها هستند اما فراموش نکنید تمامی ساعت ها عالی هستند و حتما تاثیر گذار

متاسفانه خیلی ها نوار و سی دی می گذارند برای کاسکو اما به نظر من با انکه این هم روش بدی نیست اما با ارزش نیست چون به نظر من کاسکوها جانورانی اجتماعی هستند و دوست دارند کلمات را از صاحبشان یاد بگیرند نه از رادیو و تلویزیون.

همیشه به اروپا نگاه کنید انها برای حیوانات خانگی خود زحمت می کشند به انها اموزش می دهند شیرین کاری یاد می دهند و مهم تر از همه به پرندگان سخنگو یاد می دهند که چگونه و چه زمانی از کلمات استفاده کنند حالا به خودمون نگاه کنید یک دستگاه سی دی کنار کاسکو ! فقط می خواهیم حرف بزنه ! یک مشت چرت و پرت .... ما وقت نمی گذاریم تا یک طوطی بار بیاوریم که با افتخار به دیگران نشانش بدهیم.

اگر می خواهید پرنده شما سخنگو باشد می بایست مانند یک مربی با پرنده تان رفتار کنید، این کار کمی وقت گیر و دشوار است زیرا احتیاج به صبر و حصله دارد. عده ای به خاطر انکه مثلا ۳۰۰ هزار تومان پول داده اند و یک پرنده خریداری کرده اند توقع دارند پرندشان سخنگو باشد و کلی حرف بزند یا بلافاصله جملات و کلمات را یاد بگیرد !!. شما اگر وقت و حصله کافی ندارید و دوست دارید از ابتدا یک طوطی سخنگو در خانه داشته باشید، باید بالای ۱ میلیون تومان خرج کنید. اما در عوض پرنده ای که بالای ۱ میلیون تومان قیمت دارد بیش از کلمات زیادی را اموخته و حتی ممکنه جمله بگوید و شعر بخواند. البته قیمتها بسیار متفاوت هستند.

 
طول عمر طوطی ها چقدر است؟
 
یک طوطی به طور معمول چندین دهه عمر می کند که بعضی ها معتقدند طوطی ها تا 100سال و حتی خیلی بیشتر از اینها هم عمر میکنند. و جا داره اشاره ای هم به عمر کلاغ داشته باشیم که این پرنده دوست داشتنی و باهوش هم طول عمر بسیار زیادی دارد. اگر از کاسکو در شرایطی مناسب و خوب نگهداری کنید تا اخر عمر باشما خواهد بود.
مدتی قبل با صاحب یک شیرینی فروشی اشنا شدم که طوطی سبزشان پس از ۳۵ سال زندگی در کنار خانواده اش مرده بود و تمام خانواده دا سخت ناراحت و پریشان کرده بود.
 
یکی از مقامات کشور انگلیس که فکر می کنم معاون چرچیل بوده یک طوطی ارا داشته و در حال حاضر اون شخص سالهاست که مرده اما هنوز طوطی اش در روز بازدیدکنندگان زیادی دارد و این طوطی ماکائو (ارا) در مقابل توریست ها و بازدید کنندگان حرکات جالبی انجام می دهد و توریستها را سرگرم می کند برای دیدن عکسها و دیدن مطلب کامل درباره طوطی چرچیل روی این لینک کیلید کنید
 

Cacatua galerita كاكادو كاكل زرد بزرگ

طولش به 50 سانتي متر مي رسد. منطقه زيستش گينه جديد و شمال شرقي و شرق استراليا مي باشد. كاكلش زرد رنگ و ساير پرهايش غير از قسمت زيرين پرهای دم كه زرد رنگ هستند، سفيد خالص مي باشد. در نوع اصلي اش دور چشم سفيد ، ولي در   آبي است. ( Cacatua galerita triton) رگه جديد    

آنان بسيار اهلي شده و رابطه عميقي با نگهدارنده خويش برقرار مي سازنذ . در سال 1883 براي اولين بار در آلمان تكثير شد و از آن پس با موفقيت پرورش مي يابد . 2 تخم مي گذارد و جوجه ها پس از 30 روز از تخم در آمده و پس از 8 هفته لانه را ترك مي كنند.

جیره غذایی کاسکو
تصویر بالا مجموعه ای از بهترین خوراکی هایی است که برای کاسکو مناسب هستند و معمولا کاسکوها همه انها را خیلی دوست دارند.
بهتر است فلفل در اختیار طوطی نگذارید چون می تونه باعث خونریزی دستگاه گوارش بشه.
جیره غذایی کاسکو
پسته گردوتازه و خشک، مغز دانه ها، بادام زمینی، میوه و سبزیجات، تخمه افتابگردان بو نداده بدون نمک بلال تازه، سیب، گیلاس و انواع دانه ها طوطی ها از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند و این راه خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و یادگیری حرکات نمایشی می تواند باشد.
همانطور که در تصویر بالا می بینید فلفل تند هم در میان غذاها هست به این خاطر که بسیاری از کاسکو ها از خوردن فلفل لذت می برند.
میوه ها را همیشه خوب با اب تمیز کنید بعد در اختیار طوطی خود قرار دهید.
ضمنا از غذاهای خودتان هیچ گاه به کاسکو ندهید حتی اگر بارها داده اید و دوست داره
استخوان ران مرغ اب پز شده بدون نمک و روغن را ماهی یک بار در اختیار کاسکو قرار دهید.
غذاهای جدید را وقتی به طوطی خود می دهید معمولا انها را رها می کند اما شما دوباره انرا به دست طوطی خود بدهید تا بیشتر مزه انرا بچشد احتمالا خوشش می اید.

بدون خوراک کامل و مقوی نگهداری صحیح از طوطی میسر نخواهد بود پر های غیر شکیل اغلب نتیجه تغذیه غلط و ناقص می باشند .طوطی طبیعتا گیاه خوار بوده وتنها برخی مواقع،خصوصا به هنگام تکثیرازخوراک حیوانی نیز تغذیه می نماید . در طبیعت خوراک پروتئینی طوطی را اغلب حشرات یا کرم های کوچک تشکیل می دهند .اما در اسارت می توان پرنده را با تخم مرغ پخته و یا کرم و یا استخوان مرغ و یا گوشت پخته تغذیه نمود . طوطی از هر نوع مواد گیاهی که در وطنش رشد کرده و
باب طبعش باشد تغذیه می کند . طوطی ازاد خصوصا به میوه جات‌ ، پوست شاخه های جوان ، گیاهان ،‌ دانه ها ،‌ گردو ، بادام،فندق، پسته ،توت ها ، شیره برخی گیاهان و شاید هم حشرات یا کرم ها علاقه وافر دارد . اما در اسارت اجبارا هر انچه را دریافت نماید ، ناچار به تغذیه اش
خواهد بود .
برای تهیه جیره غذایی مناسب پرنده خود با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.از مصرف خوراک فاسد وکپک زده توسط پرنده جدا خودداری نمایید. غذا وآب باید همیشه وبه موقع در اختیار پرنده باشد تا پرنده شاداب باشد .برای در اختیار گذاشتن آب وغذا بهترین زمان صبح زود است،در صورتیکه صبح زود برنمی خیزید ترتیبی دهید که از شب قبل دانه برای صبح زود در دسترس پرنده باشد.روزانه حداقل 2 بار آب تازه با دمای مطلوب در اختیار پرنده قرار دهید ودر صورتی که آب کثیف باشد ،باید فورأ تعویض شود.
ظرف آب ،دانه وسبزیجات بهتر است که از خارج قابل پرنمودن باشند تادر اثر داخل شدن دست در قفس ،پرنده نترسد.
توجه داشته باشید که فلزات زنگ زده ،ظروف تفلون،پودر ومایعات شوینده،پاک کننده نوک مداد یا خودکار،الکل ،قهوه،ادویه جات،گیاهان سمی ،سموم حشره کش،آفات گیاهی ،دودسیگارو دود اگزوز اتومبیل برای تندرستی پرنده شما زیان آور است.
از چیدن گلها وگیاهان باغچه و یا اطراف جاده وخوراندن آنها به پرنده جدأ خودداری نماییدزیرا برخی از آنها ممکن است مسموم باشندیا ذرات ریز معلق در هوا ناشی از وسایل نقلیه روی آنها نشسته وآنها را مسموم نموده باشد.
هرگونه اعمال زور و یا گرسنه نگه داشتن پرنده برای به آواز در آوردن یا به سخن گفتن به منزله آزار وشکنجه پرنده خواهد بود ونتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
طوطی ها نیاز جدی به شاخه خزیدن دارند ، شاخه های خزیدن را باید از شاخه های درختانی که ایجاد مسمومیت نمی کنند تهیه نمایید.
 

طوطی الکاتوس

طول:  31 تا 37 سانتی متر

وزن: 375 تا 550 گرم جوجه های تازه از تخم درامده 16 گرم

جوجه ها یا پرندگان نابالغ: پرهایشان مانند پرندگان بالغ است (ماده ها بیشتر قرمز و نرها بیشتر سبز هستند) اما قسمتهای نهایی بعضی از پرها در نرها ممکن است قرمز و در ماده ها سبز باشد، رنگ منقار بیشتر قهوه ای سیر است که با نزدیک شدن به سمت نوک منقار بالایی و منقار پایینی در بعضی پرندگان با قهوه ای روشنتر یا زرد نارنجی همراه می شود. عنبیه چشم مایل به خاکستری ، بلوغ جنسی و تغییر رنگ منقار در نرها در حدود ۳ سالگی و در ماده ها اندکی زودتر اتفاق می افتد.

خاستگاه: استرالیا ، کیپ یورک ، گینه نو، تقریبا در سراسر منطقه به جز نواحی مرتفع کوهستانی ، اندونزی جزایر ملوکا ( شامل امبونیا ، بورو ، سرام ) ، سومبار در جزایر سوندای کوچک ، تانیمبار ، جزایر ارو و کای ، جزایر ادمیرالتی و از مجمع الجزایر بیسمارک به سمت شرق تا جزایر سلیمان.

وضعیت: در بیشتر انواع نواحی جنگلی یافت می شوند.

شاه طوطی  (طوطی سبز پاراکیت) و یا پاراکیت الکساندرین

طوطی بزرگ اسکندر همان طوطی سبز یا شاه طوطی پرنده‌ای از خانواده طوطیان است.

خیلی باهوش، سخنگویی خوب اما بسیار پر سرو صداست.

در اروپا زود(در ماه فوریه ) لانه سازی می کند.

قدرت باروری ان می تواند تا ۲۰ سالگی دامه داشته باشد.

طول: 85 سانتی متر شامل دم که در پرنده نر دم حدود 36 سانت می باشد.

 

A.J  نام این طوطی معروف است دانلود فیلم دیدنی از یک طوطی اسکندر کوچک معروف که توانایی های زیادی داره قبلا با این طوطی اشنا شده اید فیلم این طوطی اموزش دیده باهوش را از طریق این لینک دریافت کنید

Download movie parrot

طوطي بسكتباليست 5 اينچي هندي، ستاره اينترنت شد.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از خبرگزاری سلام، تصاوير مربوط به بستكبال ‌بازي يك طوطي طوق‌دار سبز هندي، اين موجود زيبا و باهوش را به ستاره وب‌سايت‌هاي اينترنتي بدل كرد.
ديويد كوتا (David Cota) مربي اين طوطي ورزشكار كه A.J نام دارد، گلف بازي‌كردن را نيز به اين پرنده آموخته است. 
اين طوطي 16 ساله اخيرا برنده مسابقه ويديويي‌ «پرنده شگفت‌انگيز» شده كه از سوي وب‌سايت‌ MagRack برگزار شده است.
مهارت‌هاي ورزشي اين پرنده، 13 عضو هيات داوران اين مسابقه را آن‌قدر تحت تاثير قرارداد كه جايزه اين مسابقه را به او دادند. كوتا پيش از اين نيز صاحب 2 طوطی ديگر بوده ولي هر دو اين طوطي‌ها پس ازمدتي آموزش، در اتفاقاتي غيرمنتظره جان خود را از دست دادند. مهارت‌هاي اين پرنده ونحوه بازي‌كردن او منجر به راه‌اندازي يك وب سايت ويژه اين طوطي ورزشكار به آدرس Myfriendaj.com شد. تصاوير مربوط به اين پرنده در وب سايت‌هاي مذكور به آدرسMagrack.com/birds و Myspace.com/my-friend-aj در دسترس قرار دارد. این خبر از ارشیو بود

عکس های طوطی های آمازون

Hispaniolan Amazon

Puerto Rican Amazon

Yellow-lored Amazon

مخفی گاه یا غار مصنوعی برای طوطی

مخفیگاه طوطی یا غار مصنوعی

نمی دونم چرا تا حالا یادم نبود در مورد مخفیگاه طوطی چیزی بنویسم !! شاید بدونید که طوطی ها هم مانند سایر جانوران وحشی ذاتا وحشی محسوب می شوند حتی اگر حرکات نمایشی انجام بدهند و تعداد زیادی واژه و جمله اموخته باشند باز از یک مخفیگاه زیبا که توش احساس امنیت بکنند استقبال خواهند کرد خصوصا طوطی هایی که دستی هستند و در فضای خانه ازاد هستند.

طوری ساخته می شوند که بتوان داخل قفس اویزان کرد

مرغ میناها هم به این مخفیگاه احتیاج دارند.

حتی دیده میشه جایی را مانند کشو یا کوزه ای را برای اینکار انتخاب می کنند.

Cactua goffini كاكادو گوفينس

طولش 29سانتي متر بوده و در جزاير تانيبار بين شمال استراليا و گينه جديد زيست مي نمايد . پرهايش عمدتا سفيد و پرهاي كاكل گردش قرمز خفيف هستند. بين چشم ها و پيشاني اش نوار پرتقالي كم رنگ ملاحظه مي شود. قسمت زيرين شاه پرها و پرهاي دم زرد رنگ ، دور چشمش آبي خاكستري روشن و رنگ حلقه چشم نر سياه و در ماده قهوه اي قرمز است. زماني تعداد زيادي از آن ها به كشور هاي ديگر صادر شدند. تكثير در اروپا با موفقيت همراه بوده است. آنان بين 2 تا 4 تخم گذارده و جوجه ها پس از 29 روز سر از تخم در مي آورند. هم نر و هم ماده روي تخم ها مي خوابند (نر معمولا در طول روز مي خوابد) جوجه ها پس از گذشت 10 تا 11 هفته لانه را ترك مي كنند

www.2-t.ir

عروس هلندی

پراکندگی جغرافیایی: بیشتر قسمتهای استرالیا ، بخصوص قسمت شرق این کشور

اندازه: ۳۰ سانتی متر.

جیره غذایی: مخلوطی از دانه غلات، بخصوص دانه ساده قناری و ارزن همراه با تخم افتابگردان، شاهدانه و گل رنگ ، بهتر است  سبزیجات ، هویج و میوه هم به عروس هلندی داده شود.

پرندگان نابالغ: شبیه پرندگان ماده بالغ هستند، اما برجستگی قاعده منقار معمولا به جای خاکستری به رنگ صورتی است و پرهای ناحیه دمی نیز کوتاهتر است.

تعیین جنسیت: صورت پرندگان ماده خاکستری است و پرهای ناحیه دمی انها نیز دارای خطوطی می باشد.  

ویژگی و جزابیتهای عروس هلندی: شباهت زیادی به کاکادو دارند، ولی نگهداری  انها بخصوص برای افراد تازه کار راحت تراست.

با اینکه طوطیهای کاکلی ( عروس هلندی) به اندازه طوطیهای استرالیایی ( مرغ عشق) معروف نیستند، اما روزبه روز بر محبوبیت انها افزوده می شود. سالها این پرندگان در باغ وحشها نگهداری می شدند . این پرنده نخستین بار همزمان با طوطی استرالیایی(مرغ عشق) در اروپا مشاهده شد. تا قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی جهشی در این پرنده صورت نگرفته بود، در این سال برای نخستین بار نوع رنگارنگ ان در ایالات متحده امریکا پدید امد.

علایم مشخصه طوطی کاکلی رنگارنگ نیز مثل مرغ عشق بسیار متغیر است و ممکن است که فقط به صورت نواحی روشنی در زمینه خاکستری پرها دیده شود.

طوطی استرالیایی یا باجريگار (مرغ عشق)

پراکندگی جغرافیایی: بیشتر قسمتهای استرالیا، بجز سواحل شرقی و تاسمانیا. این پرنده طبیعتا مهاجر است.

اندازه: ۱۸ سانتی متر.

جیره غذایی: مخلوطی از دانه قناری ساده و ارزن که بهتر است چند خوشه ارزن هم داشته باشد. استفاده از سبزیجات، هویج و سیب شیرین نیز توصیه می شود.

پرندگان نابالغ: ممکن است روی سر خود در پشت برجستگی قاعده منقار خطوطی را نشان دهند. منقار پرنده ای که بتازگی قدرت پرواز پیدا کرده است، کمی سیاه به نظر می رسد. اکثر بالغین چشمانی بی حالت دارندکه فاقد عنبیه سفید رنگ است.

تعیین جنسیت: برجستگی قاعده منقار پرندگان نر جوان از ماده ها برجسته تر و ارغوانی تر است. برجستگی قاعده منقار در پرندگان ماده بالغ قهوه ای رنگ است.

ویژگی و جذابیتهای این پرنده: این پرنده ارزان است و نگهداری ان بسیار ساده می باشد. خیلی زود اهلی می شود و می تواند به یک پرنده سخنگو خوب تبدیل شود. این پرنده در رنگهای جذاب و متنوعی یافت می شود.

  دو مرغ عشق لوتینو   lutino budgerigars

طوطی استرالیایی( مرغ عشق) را می توان محبوبترین پرنده زینتی در سرتاسر جهان نامید. این پرنده در رنگهای متنوعی موجود است. انواع تاجدار ان نیز در حال حاضر یافت می شوند. نخستین بار، در سال ۱۸۴۱ میلادی ، زیست شناسی به نام جان گولد این پرنده را از استرالیا خارج کرد و به انگلستان برد، طری ۵۰ سال واحدهای عظیم تجاری به وجود امدند که هزاران قطعه از این طوطی کوچک را برای دوستداران پرندگان زینتی تکثیر می کردند. در اوایل دهه ۱۸۷۰ میلادی، نخستین جهش در رنگ طوطی استرالیایی(مرغ عشق) پدید امد. اگرچه پیشتر از وجود چنین پدیده ای در میان دسته های وحشی این پرنده نیز گزارشهایی دریافت شده بود.


طوطی ماکائو ی شانه قرمز

پراکندگی جغرافیایی: ونزوئلا به طرف جنوب تا برزیل

اندازه: ۳۰  سانتی متر

جیره غذایی: غذای طوطی و دانه های کوچک غلات به همراه میوه و سبزیجات.

پرندگان نابالغ: عنبیه سیاه رنگی دارند و فاقد ناحیه ابی رنگ در بالای منقار و پرهای قرمز در حاشیه بالهای خود هستند.

تعیین جنسیت: تفاوت ظاهری بین دو جنس نروماده وجود ندارد.

ویژگی و جزابیتهای این طوطی: خصوصیات ظاهری یک ماکائو را دارا دارد اما نسبت به سایر ماکائوها خیلی زودتر به محیط خانه خو می گیرد.

این پرنده کوچکترین عضو خانوادهء اراارا ها (ماکائوها) است و یکی از اعضای گونه هایی است که رنگ قسمت اعظم بدنشان را سبز تشکیل می دهد.

گاهی اوقات به مجموعه این پرندگان ماکائوهای کوچک اطلاق می شود.اگر ماکائوی شانه قرمز جوانی خریداری کنید می توانید انرا مثل خویشاوندان بزرگترش اهلی کنید.

غالبا این گونه را به ۲ زیر گونه تقسیم می کنند: ماکائوی هانس که در نواحی شمالی مناطق یادشده زندگی می کنند و با توجه به رنگ خاکستری تیره منقار خود از ماکائوی نوبل که در مناطق جنوبی تر زندگی می کند قابل تشخیص است. منقار ماکائوی نوبل کمرنگتر است. منقار بالایی شاخی رنگ و منقار پایینی خاکستری است. این پرنده غالبا کمی بزرگتر از طوطی ماکائو هانس است. بندرت می توان این پرنده را در مجموعه هایی که توسط افراد علاقه مند در منازل نگهداری می شود مشاهده کرد و اصولا ماکائوی نوبل خیلی کمتر از ماکائوی هانس دیده می شود.

این طوطی به راحتی جفت پیدا می کند و در هر دوره تا ۴ تخم می گذارد. تخمها پس از ۲۵ روز به جوجه تبدیل می شوند. جوجه های جوان پس از ۲ ماه اشیانه را ترک می کنند و مدت کوتاهی پس از ترک لانه می توانند بتنهایی غذا بخورند.


Amazona ochrocephala ochrocephala آمازون سورينام

طولش به 37 سانتي متر رسيده و محيط زيستش گويانا و شمال برزيل است. رنگ اصلي بدنش سبز و قسمت فوقاني آن تيره تر مي باشد.در پشت گردن و پشتش پرهاي سياهي ملاحظه مي شود. پيشاني و جلوي سرش زرد ، سرشانه اش قرمز ، پرهاي دمش سبز ، ته آن ها قرمز و پرهاي خارجي داري محدوده اي سياهند. دور چشمش خاكستري ، رنگ حلقه چشمش پرتقالي ، منقارش خاكستري سياه و همراه لكه هاي قرمز در قسمت فوقاني است. رنگ آميزي يكايك آن ها مي تواند متفاوت باشد ، برخي از آن ها داراي صورتي زرد هستند. تعداد تخم ها ، زمان در آمدن جوجه ها و ترك لانه همانند آمازون

چگونه به طوطی سخن گفتن و حرف زدن بیاموزیم

بهترین ساعت ها برای حرف یاد دادن به کاسکو

از ۶ تا ۹ صبح

و ۶ عصر تا ۸ شب

این ساعت ها بهترین زمان ها هستند اما فراموش نکنید تمامی ساعت ها عالی هستند و حتما تاثیر گذار

متاسفانه خیلی ها نوار و سی دی می گذارند برای کاسکو اما به نظر من با انکه این هم روش بدی نیست اما با ارزش نیست چون به نظر من کاسکوها جانورانی اجتماعی هستند و دوست دارند کلمات را از صاحبشان یاد بگیرند نه از رادیو و تلویزیون.

همیشه به اروپا نگاه کنید انها برای حیوانات خانگی خود زحمت می کشند به انها اموزش می دهند شیرین کاری یاد می دهند و مهم تر از همه به پرندگان سخنگو یاد می دهند که چگونه و چه زمانی از کلمات استفاده کنند حالا به خودمون نگاه کنید یک دستگاه سی دی کنار کاسکو ! فقط می خواهیم حرف بزنه ! یک مشت چرت و پرت .... ما وقت نمی گذاریم تا یک طوطی بار بیاوریم که با افتخار به دیگران نشانش بدهیم.

اگر می خواهید پرنده شما سخنگو باشد می بایست مانند یک مربی با پرنده تان رفتار کنید، این کار کمی وقت گیر و دشوار است زیرا احتیاج به صبر و حصله دارد. عده ای به خاطر انکه مثلا ۳۰۰ هزار تومان پول داده اند و یک پرنده خریداری کرده اند توقع دارند پرندشان سخنگو باشد و کلی حرف بزند یا بلافاصله جملات و کلمات را یاد بگیرد !!. شما اگر وقت و حصله کافی ندارید و دوست دارید از ابتدا یک طوطی سخنگو در خانه داشته باشید، باید بالای ۱ میلیون تومان خرج کنید. اما در عوض پرنده ای که بالای ۱ میلیون تومان قیمت دارد بیش از کلمات زیادی را اموخته و حتی ممکنه جمله بگوید و شعر بخواند. البته قیمتها بسیار متفاوت هستند.

یکی از سوالات رایج این است: ایا پرنده من توانایی حرف زدن دارد؟

از هزار کاسکو هر هزار تا توانایی حرف زدن و یادگیری دارند اما بعضی از کاسکوها دارای صاحب های بهتری هستند که بهتر بهشان اموزش می دهند و ضمنا استعداد بعضی کاسکوها هم زیاد و کم است اما معمولا همه تقلید صدا را بلد هستند.

اگر می خواهید پرنده شما یک عبارت خاص را تکرار نماید.به شکل های مختلف این عبارت را بیان کنید،یک بار با صدای بلند یکبار با صدای کم و یکبار با صدای کودک و یا هر صدای دیگر و موقع آموزش مستقیما به پرنده نگاه کنید به این صورت پرنده می فهد که شما می خواهید او این لغت را تکرار کند. برای این‌که پرنده اسم یک شئ (مثلاً بیسکوئیت) را یاد بگیرد آن‌را در دست بگیرید و به کاسکو نشانش بدهید، سپس کلمه را به‌وضوح ادا کنید. کلمه را در یک جمله به‌کار برید مثلاً بگویید دوست داری؟ بعد بیسکوئیت را به او نشان داده و بگوئید بیسکوئیت. اجازه دهید پرنده بفهمد در مورد چه صحبت می‌کنید. همیشه یک صاحب مسوولیت‌پذیر باشید و به پرنده لغات اشتباه یاد ندهید

حتی پرنده شما اگر وحشی باشد ،اگر حصله داشته باشید و با ارامش با طوطی خود برخورد کنید. بالاخره روزی (شاید حتی پس از ۱ سال) به حرف می ایند . فقط کافیه به شما اطمینان کامل پیدا کنند و شما درست بهش حرف زدن را اموزش دهید.

کاسکوهایی که هنوز صحبت کردن یاد نگرفته اند و شما انها را با قیمتهایی پایین تر خریداری کرده اید هم تقریبا همان استعداد را برای یادگیری دارند فقط نیاز به تمرین و اموزش صحیح دارند. اگر کاسکوی شما قدری وحشی است ناراحت نباشید زیرا بالاخره روزی مطمئن میشود که شما دوست و صاحب او هستید پس از انکه اطمینان کامل به شما پیدا کرد یعنی امادگی کامل برای یادگیری کلمات را  دارد. اما یک راه دیگر هم هست انهم این که طوطی خود را فقط ۲ ساعت در روز از قفس بیرون بیاورید و اجازه دهید از قفس خارج شود به این صورت  کاسکو برای جلب توجه کردن به تقلید صداها روی می اورد اما در عوض طوطیی که فقط ۲ ساعت در روز تحرک داشته باشد زودتر از سایر کاسکوهای در اسارت مبتلا به مریضی های گوناگون شده و شما کاسکو را خیلی زودتر از دست خوهید داد. درسته که در طبیعت ۱۰۰ سال عمر می کنند اما در اسارت حداکثر ۳۵ تا ۴۰ سال انهم در شرایط خیلی خیلی خوب با تحرک کافی و غذاهای مناسب. اما پیشنهاد می کنم مثل خود من باشید یعنی از وجود یک جفت کاسکوی کنار هم لذت ببرید و یک کاسکو را تنها نگهداری نکنید درسته که کمتر حرف یاد می گیرند اما در عوض لذت بخش تر است دیدن یک جفت کاسکو کنار هم برای پیدا کردن جفت مناسب با من تماس بگیرید. و به پرنده هایتان به مقدار کافی در روز ازادی بدهید.

جالب است بدانید که حتی طوطی های بسیار کوچکی مانند مرغ عشق ها هم توانایی یادگیری چند کلمه را دارند. اما بهتره این پرندگان کوچک مثل عروس هلندی را به صورت جفت نگهداری کنید. چون ارزش سرو کله زدن برای یادگیری کلمات رو ندارند.

کاسکوها همیشه حصله حرف یاد گرفتن ندارند شما باید بدانید که کاسکوتون چه زمانی سروحال است. بهترین زمان صبح و عصر است کاسکوها در طبیعت هم صبح ها و عصرها در دسته ها و گروه های کوچک به جستجوی غذا می روند و ان هنگام خیلی سرو صدا می کنند. اما ساعات ظهر و شب بیشتر ساکت هستند البته گاه وقتی می بینند شما برق ها را خاموش نمی کنید انها هم خواب از سرشان می افتد و شرع به سرو صدا کردن می کنند.

شما باید بدانید چه موقع کاسکو حواسش به شماست ان هنگام باید باهاش شروع به حرف زدن بکنید مثلا بگویید: سلام عزیزم . فاصله شما نباید زیاد نزدیک باشه به قفس یا محلی که کاسکو در انجاست تا کاسکو بدون هیچ استرسی و با حواس جمع به حرف شما گوش دهد شما باید یک جمله یا کلمه را بارها و با صدای دلنشین تکرار کنید، همان کلمه یا جمله را به اشکال مختلف بگویید مثلا یکبار ارام یک بار ارامتر و یا با صدای بلنتر و مهربانانه.

یادتون باشه که کاسکوها مانند انسانها رفتارها و اخلاق های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، اینجانب یک کاسکو داشتم که فوق الاده رام و اهلی و حرف گوش کن بود اما علاقه چندانی به حرف زدن نداشت ، اما من با این وجود بسیار دوستش داشتم،اما متاسفانه یک روز بد پنجره باز بوده و هنگامی که من خانه نبودم رفت... کاسکوهایی را دیدم که اجازه نمی دهند کسی بهشان دست بزند اما چندین کلام صحبت می کنند و جمله های زیادی می گویند ! پس به این نتیجه می رسیم که حرف زدن در پرنده ها ربط خیلی زیادی به رام بودن و اهلی بودن انها ندارد. گفتنی است مرغ میناهای سخنگو هم  گاه با انکه بیش از ۵۰ کلمه را یاد گرفته اند اما باز وحشی هستند و اگر کسی انگشت دستش را به انها نزدیک کند ضربات نسبتا دردناکی وارد می کنند!

اصطلاحا به کاسکویی که زیاد رام و دستی شده اما حرف نمی زند می گویند لوس شده یعنی دلیلی نمی بینه که بخواد با سخن گفتن جلب توجه کنه.

عده ای  صداهای از قبل پر شده بر روی نوار کاست یا سی دی را برای پرنده می گذارند راه بدی نیست اما پرنده سخنگوی شما کاسکو باشد یا مرغ مینا و یا.... دوست دارد از خود شما کلمات را بیاموزد.

پرنده های سخنگو چه کلماتی را زودتر یاد می گیرند؟

تا جایی که من دیدم و شنیدم همه پرنده های سخنگو هر واژه ای را که بخواهند می توانند یاد بگیرند. اما شما برای شروع از این کلمات استفاده کنید:

بیا ، بدو بیا ! ، بابا ، بیا بابا ، بوس بده! ، سلام ، کاسکو جان ، عزیزم ، الو ، حالت خوبه ، و...... پس از یادگیری می توانید چند کلمه را با هم ترکیب کنید  جمله ای مانند : سلام عزیزم بیا بوس بده بابا !! را تمرین کنید، پرنده شما بعد از یادگیری کلمات با کمی تلاش جمله را هم با موفقیت خواهد گفت. در این میان کلماتی هم که در خانه زیاد تکرار می شوند مانند نام صاحب خود و نامهای اعضای خانواده را هم به خوبی به خاطر می سپارد. البته دلیلی نداره جمله را کلمه کلمه اموزش دهید و می توانید یک شعر را بارها تکرار کنید و پرنده هم یاد بگیرد.

دانلود صدای حرف زدن پرنده های سخنگو (کاسکو و مرغ مینا)

 

استعداد انواع طوطی ها در تقلیدصدا و سخن گفتن

کاکادوها:

بطور کلی در کتاب های تخصصی عقیده بر ان است که کاکادوها استعداد مثلا انواع

امازون یا کاسکو را در حرف زدن ندارند.کاکادوی چشم برهنه بایستی بالاترین استعداد

را در یادگیری کلمات در خانواده خود دارا باشد.برخی از انواع کاکادو جیغ های بلندی

کشیده و قادر به تقلید هر نوع صدایی بوده و سوت زدن می اموزد.

 

لوری ها:

در پاسیو تماس زیادی با نگهدارنده خود داشته باشند به او خو گرفته و حرف زدن نیز

خواهند اموخت.برخی از لوریها به ندرت استعداد حرف زدن دارند.صدای طبیعی انها

را سوت ممتد تشکیل میدهد.

 

مرغ عشق ها:

برخی از انواع ان قادرند که کلمات محدودی را تلفظ نمایند ولی این به منزله ان نیست

که انها استعداد حرف زدن را کاملا دارا میباشند.

 

طوطی بزرگ اسکندر(در ایران به شاه طوطی معروف است):

طوطیان اصیل از استعدادخوبی برای حرف زدن برخوردارند.چنین برمی اید که نرها در این

زمینه از ماده ها با استعداد ترند.صدای طبیعی انان نیز مطبوع است.

 

طوطی کوچک اسکندر(ملنگو):

این طوطی توانایی یادگیری کلمات را دارد

 

طوطیان جدایی ناپذیر:

انها از استعداد ضعیفی برای حرف زدن برخوردار بوده و یا اصولا توانایی انرا ندارند.اما

صدای طبیعی انها مطبوع است.

 

طوطی امازون:

درباره استعداد یادگیری کلمات از جانب امازونها عقاید متفاوتی وجود دارد.برخی مثالها

گویای انند که امازونها نیز شبیه طوطیهای خاکستری(کاسکو ها) قادر به یادگیری کلمات

بوده و از کلمات اموخته شده در جای خود و به گونه ای منطقی استفاده می نمایند.

جیغ های طبیعی امازونها در انواع اهلی زمانی مشاهده میشود که حیوان احساس

کم حوصلگی کند.در حالت ترس نیز صدای مخصوصی در می اورد.

 

طوطی خاکستری(کاسکو):

هیچ یک از انواع طوطیها استعداد انواع خاکستری را در حرف زدن ندارند. تنها امازونها

در این خصیصه با انها رقابت دارند.البته نباید فراموش کرد که استعداد حرف زدن خصیصه

ای کم و بیش فردی است.طوطی خاکستری اهلی هر نوع صدایی نظیر صدای سگ و

صدای پرندگان وحشی و صدای تلفن و صدای دریا و سرفه را قادر به تقلید میباشد.انان

تمامی یک اواز را سوت زده و صدای انسانهای اطراف خود را تقلید نموده و کلماتی را

که اموخته اند بطور منطقی و بسته به موقعیت خاص خود به کار میبرند.در صورتیکه

پرنده به طریق مطلوبی نگهداری شود صدای جیغ بلند طبیعیش را به ندرت خواهید

شنید.در عوض صدای ارامی در اورده و می غرد.

 

طوطی ارا:

اراها خصوصا انواعی که از جوانی در مجاورت انسان بزرگ شده باشند برخی کلمات

را خواهند اموخت. اما تنها قادر به تلفظ بعضی کلمات بوده و نمی توانند جمله ای را

ادا نمایند. صدای طبیعی انها جیغ گوش خراشی است که در جانوران اهلی تنها به

هنگام ترس شنیده میشود.

+ نوشته شده توسط حمیدرضا در و ساعت |